CELÝ TÝDEN BRAMBOROVÝ
Brambory – to nejsou jenom potravina. V činnosti s námi, dětmi, se dají brambory využít nejrůznějšími způsoby. A tak jsme si to letos zase vyzkoušeli.
Bramborová tiskátka – tak to není zas tak nic nového, ale práce s nimi je veselá a zajímavá. Tiskátka mohou být zcela jednoduchá, ale vyřezáváním mohou vzniknout také složitější tvary. A kdo to neumí dobře s nožem a chybí mu nápad, ten může k výrobě opravdu hezkého tiskátka použít i maminčina vykrajovátka na cukroví.
Abychom bramborami zbytečně neplýtvali, nahradili jsme je při sportovním zápolení kaštany. Při jejich sběru z plochy sokolovny do připravených „košíků“ jsme se patřičně naběhali. I hody na cíl a do dálky byly zajímavými disciplínami.
Chybu nemělo bramborové vaření. Z donesených brambor jsme si napekli „mňam, mňam“ placičky. Že chutnaly, to snad ani nemusíme zdůrazňovat.
A když zapojíte fantazii, vezmete si do rukou zcela obyčejnou bramboru, přidáte špejle, kaštany, šípky, kousky látky, a třeba i docela běžný papír, vzniknou vám pod rukama zajímaví „bramboráčci“ – bramboroví panáčci.
„NEJ“ brambora, tak to byla výstavka něčím zvláštních z domova přinesených brambor. „Soutěžily“ mezi sebou brambory úplně maličkaté, co nejvíc šišaté, brambory dalších nejrůznějších tvarů, také brambory – obři. Také jsme si bramboru zasadili, budeme čekat, zda a do jaké výška vyroste rostlinka.
Děti v kroužku angličtiny obohatily svou slovní zásobu o některá slovíčka, která s touto plodinou souvisí.
A jak to bylo s bramborou, která prorazila závoru? Odpověď nalezly děti v kroužku VT, při postupném zpracování veršů Kutálí se ze dvora. Také si vytvořily malé bramborové pexeso.
Pomocí vzdělávacího DUMU zjistily děti o bramborách další zajímavosti. Například, jak se brambory nazývají v různých nářečích, jak se jim říká v cizích zemích, co vše se z nich dá uvařit, jak vlastně rostlina vypadá… Zahrály si i pexeso, pohrály si s veselými obrázky bramborových panáčků.
Bramborový týden prostě přinesl znovu zábavu i poučení.